Kalistenika i plan treningowy. Zaczynamy pracę nad siłą
21 stycznia, 2015Kalistenika daje rewelacyjne efekty w postaci świetnej formy fizycznej, ale wymaga dobrego planu treningowego. I tak oto prezentuję kolejny plan dla treningu dzielonego, na przyrost siły, wraz z cyklem na wytrzymałość. Niech nie zdziwi Cię fakt, że w kalistenice praca nad wytrzymałością jest bardzo ważna. To właśnie w tego typu treningu zdolność na pracy izometrycznej jest wręcz konieczna.
Dlatego zawsze w swoich planach treningowych polecam przeplatać cykle treningowe, aby skupić się jednocześnie na jednym i drugim aspekcie formy, realizując w ten sposób bardzo funkcjonalny trening.
Dziś kontynuujemy wzmacnianie naszej siły, ale w sposób bardziej przekrojowy, poszerzając repertuar o nieco cięższe ćwiczenia będące niejako kluczowe z punktu widzenia ogólnej siły. Tym razem odczujesz również znaczniejszy przyrost masy mięśniowej.
Plan treningowy. Kalistenika sposobem na poprawę siły
Jak wiesz istotą kalisteniki są wielostawowe ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała, co już samo w sobie jest zaletą w kwestii budowania siły. Jeśli ów ćwiczenia zespolimy ze sobą w trening o relatywnie dużej objętości dla tych samych partii mięśniowych, otrzymamy już solidną dawkę bodźców treningowych by odpowiednio pobudzić te mięśnie do wzrostu ich masy oraz siły.
Dołożywszy do tej receptury ćwiczenia o dość dużym stopniu trudności uzyskamy dobry przepis na plan treningowy ukierunkowany na przyrost siły i masy mięśniowej.
UWAGA! Poniższy plan treningowy jest dobry, ale jest to tylko przykładowa rozpiska dla osoby początkującej lub średnio-zaawansowanej. Pomoże Ci jednak sprawdzić schemat, według którego ułożysz bez problemu własny trening o wyższym stopniu trudności.
Powyższy plan treningowy celuje w osoby początkujące i średnio-zaawansowane. Podzielony jest na trzy dni, ale w zależności od stopnia zaawansowania możesz ćwiczyć 3 lub 4 razy w tygodniu. A wygląda to tak:
System dla osób o mniejszym zaawansowaniu – 3 dni w tygodniu:
- Poniedziałek: dzień 1
- Środa: dzień 2
- Piątek dzień 3
Kolejny tydzień zaczynamy analogicznie od poniedziałku
System dla osób o większym zaawansowaniu – 4 dni w tygodniu:
- Poniedziałek: dzień 1
- Wtorek: dzień 2
- Czwartek: dzień 3
- Piątek: dzień 1
Kolejny tydzień zaczynamy od poniedziałku wykonując kolejny trening z planu czyli dzień 2 itd.
Kalistenika i plan treningowy – ANALIZA
Każdy trening rozpoczyna się ćwiczeniem na brzuch. Dlaczego? Ponieważ, jeżeli naprawdę zależy Ci na tej formie treningu, to po prostu musisz wzmacniać mięśnie głębokie brzucha. Zacznij trening od tego, a zobaczysz, że polubisz trenowanie brzucha.
Dodatkowo będziesz już dość dobrze rozgrzany przed cięższymi ćwiczeniami wielostawowymi.
Potem zaczynamy od najtrudniejszego siłowo ćwiczenia dla Ciebie. Do tych ćwiczeń stosujemy także inne metody treningowe niż do ćwiczeń akcesoryjnych. Metoda 5×5 jest moim standardem, jeśli chodzi o progresję powtórzeń.
Żeby nie przepalić układu nerwowego ćwiczeniami na siłę, kolejne ćwiczenia będziesz wykonywać w nieco wyższym zakresie powtórzeń. Nawet do 14 w przypadku pompek. Wpłynie to pozytywnie na masę mięśniową.
Jak pewnie zauważyłeś, zastosowane są serie piramidalne, ze spadkiem liczby powtórzeń. Dzięki temu możesz zachować relatywnie wysoką intensywność treningu.
Kalistenika i obwodowy plan treningowy
Kalistenika, to nie tylko trening na się, ale także i na wytrzymałość mięśniową. Dlatego w kolejnym cyklu proponuję Ci treningi w obwodach, tak bardzo lubiane przez adeptów street-workoutu. Takie treningi bardzo dobrze różnicują charakter pracy i przyzwyczajają ciało do wysiłku w zróżnicowanych warunkach.
Dlaczego w kalistenice to takie ważne? Bo tutaj nie ćwiczymy na ławeczkach, krzesełkach, ani żadnych maszynach treningowych. Angażujemy całe ciało i ono musi pracować. Całe.
Pracując nad wytrzymałością nie możemy stracić na sile. Dlatego łączenie obydwu metod jest bardzo pożądane. Zaczynamy więc od dalszej pracy nad bazowymi ćwiczeniami i przechodzimy do treningu wytrzymałościowego z ćwiczeniami akcesoryjnymi.
Ćwiczenia
PODCIĄGANIE
Klasyczne podciąganie na drążku. W zależności od stopnia zaawansowania możesz wykonywać pełne podciągnięcia, negatywne lub z podskokiem.
WIOSŁOWANIE NACHWYTEM
To najlepsze ćwiczenie akcesoryjne, aby poprawić wyniki w podciąganiu na drążku. Genialnie buduje także masę mięśniową najszerszych mięśni pleców. Zwane także podciąganiem australijskim. Wykonuj na niskim drążku lub, co bardziej polecam, na kółkach gimnastycznych, które dają możliwość supinacji nadgarstków.
PÓŁ-POMPKI W STANIU NA RĘKACH PRZY ŚCIANIE
Nigdy nie należy trenować w niepełnym zakresie ruchu, chyba że jesteś w trakcie progresji. Pół-pompki są etapem przejściowym. Pozwalają jednak szybciej zapoznać się z tym rewelacyjnym ćwiczeniem, jakim są pompki w staniu na rękach przy ścianie.
POMPKI DIAMENTOWE
W tym zestawie możesz zamienić pompki diamentowe na zwykłe pompki. “Diamenty” warto jednak stosować okresowo.
DIPY NA RINGACH
Oczywiście możesz wykonywać dipy na poręczach, jednak ringi (kółka gimnastyczne) są bardziej praktyczne do domowego zastosowania. Są też mobilne więc możesz je zabrać na siłownię lub plac zabaw i tam poćwiczyć. Wersja z podskokiem to jeden z etapów progresji.
CHODZENIE PO ŚCIANIE
Jest to rewelacyjne ćwiczenie na wzmocnienie barków dla początkujących i średnio-zaawansowanych. Stań na rękach brzuchem do ściany, tak blisko jak to możliwe. Gdy poczujesz się komfortowo, zrób jeden krok na rękach w przód, najpierw jedną ręką, a potem dostaw drugą. potem wróć do pozycji wyjściowej.
Kalistenika i długoterminowy plan treningowy.
Planowanie treningów bazujących na ćwiczeniach z masą własnego ciała może stanowić wyzwanie. Sam kiedyś trenowałem tylko w ten sposób, a owocem moich doświadczeń jest pełny program treningowy, składający się aż z 30 etapów.
Ten program nie jest jednak dla wszystkich. A dla kogo jest?
- Dla osób, które cenią sobie możliwość wykonania treningu w domu,
- Dla osób, którzy chcą ograniczyć wykorzystanie sprzętu treningowego do minimum,
- Dla osób, które nie lubią uczęszczać na siłownie publiczne,
- Dla osób, które chcą uprawiać najefektywniejszy trening siłowy, czyli kalistenikę,
- Dla osób, które nie mogą, nie chcą lub nie mają możliwości przeznaczyć na trening zbyt wiele czasu,
- Dla osób, które cenią sobie wsparcie w realizacji programu.
O treningu
Program Kalistenika Funkcjonalna składa się z 3 poziomów zaawansowania:
1. Obudzony
Jest to poziom dla tych, którzy nigdy wcześniej nie uprawiali żadnej siłowej aktywności fizycznej i mają spore problemy z bazowymi ćwiczeniami siłowymi, takimi jak pompki, podciąganie na drążku itp.
Poziom składa się z 10 etapów, z czego pierwszy z nich zakłada, że nie masz siły podciągnąć się na drążku, ani wykonać pompki w staniu na rękach przy ścianie. Na tym etapie będziesz wykonywał skalowane warianty ćwiczeń (łatwiejsze wersje) oraz progresje siłowe, by ostatecznie osiągnąć siłę na wykonanie podstawowych ćwiczeń kalistenicznych oraz trudniejszych wariacji pompek.
2. Wciąż głodny
Poziom dla osób, które są w stanie podciągać się na drążku i wykonywać inne podstawowe ćwiczenia kalisteniczne w seriach. Jeśli tak jest, to Twoja forma jest na przyzwoitym poziomie, ale jesteś wciąż głodny treningu.
Poziom ten uwzględnia bardziej zaawansowane warianty ćwiczeń, a także wymagające metody treningowe, wykraczające poza zwykłe serie. Niektóre etapy z tego poziomu zawierają bloki ćwiczeń, obwody ćwiczebne oraz inne metody, gdzie czas jest znaczącym czynnikiem.
To oznacza, że w ramach swojej dotychczasowej siły zwiększysz także wytrzymałość mięśniową i możliwości adaptacyjne organizmu. Również 10 etapów treningu na tym poziomie.
3. Uzależniony
Jeśli jesteś w stanie wykonywać ten poziom, to nie wierzę, że wcześniej nic nie trenowałeś. Wykonywanie pompek czy podciągnięć seria po serii to już nie dla Ciebie. Teraz pomyśl o specjalnych wersjach ćwiczeń, które przygotują Twoją bazę gimnastyczną.
Po ukończeniu 10-ego etapu z tego poziomu będziesz miał siłę na zaawansowane ćwiczenia siłowe na drążku, z wykorzystaniem kółek gimnastycznych oraz rozmaitych wariantów pompek. Innymi słowy zapanujesz nad masa swojego ciała w zupełności.
Co zawiera pakiet?
- Program treningowy składający się z 3 poziomów, a każdy poziom z 10 etapów. W sumie 30 różnych planów treningowych,
- Dostęp do filmów instruktażowych, abyś wiedział dokładnie jak wykonywać ćwiczenia,
- Gotowe tabele w formatach ods, xlsx oraz pdf do prowadzenia dziennika treningowego i notowania swoich postępów,
- Dostęp do prywatnej playlisty na Youtube, gdzie znajdziesz materiały wideo z tipami treningowymi, poradami odnośnie ćwiczeń oraz sprzętu oraz oczywiście możliwość udzielania się w komentarzach pod filmami – program jest całkowicie edytowalny, a ja służę pomocą w indywidualnym dostosowaniu planu. Po zakupie nie zostajesz sam z programem.
Wszystko w cenie 4-paka
Chcesz sam układać swoje treningi? Dam Ci więc dwie wskazówki. Pamiętaj, aby korzystać z ćwiczeń głównych, które najbardziej przybliżają Cię do celu. Do nich stosuj ciężkie metody treningowe i podnoś poprzeczkę tak często jak to tylko możliwe.
Sprawdź czy, aby na pewno nie popełniasz największego błędu w kalistenice.
Ćwiczenia główne uzupełniaj ćwiczeniami akcesoryjnymi. Te możesz wykonywać w wyższych zakresach powtórzeń oraz w obwodach.
Pozdrawiam!
Ja bym jednak jakieś podciąganie wcisną w trening 3.
Szczerze mówiąc nie widzę sensu. Powyższy plan zakłada zwiększenie siły ogólnej i nie celuje w konkretne ćwiczenie. Natomiast objętość każdego treningu dla osoby początkującej wcale nie jest mała. Na dodatek przecież wykonujemy jeszcze jedno ćwiczenie podciągania w dzień 2. Średnio-zaawansowani mogą ćwiczyć 4 razy w tygodniu co opisałem wyżej, dzięki czemu podciąganie (jak i każde inne ćwiczenie) będzie trenowane jeszcze częściej. Tak duża partia mięśniowa jaką są najszersze grzbietu plus reszta pleców wymaga paru dni na regenerację. Osobiście uważam, że trenowanie tych samych mięśni kilka razy w tygodniu jest najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących.
ta drabinke to robic odrazu cała ?
No tak, w końcu robimy ją na czas. Dla przykładu: w sierpniu stosowałem tę metodę dla podciągania szerokim nachwytem od 8 powt w dół. Już po czterech treningach poprawiłem czas o 33 sek. (średnio o 11 sek co trening). Tak więc polecam tę metodę gorąco.
Jakie przerwy stosować między powtórzeniami w drabince?
i jak długo odpoczywać miedzy seriami w poszczególnych ćwiczeniach?
Jest to drabinka na czas więc przerwy jakie zastosujesz zależą tylko od Ciebie. Liczy się tutaj czas wykonania całej drabinki. Wykonaj drabinkę w dół na pierwszym treningu i zmierz ile czasu Ci zajęła. Postaraj się wykonać całą drabinkę możliwie najszybciej. Na następnym treningu postaraj się pobić ten czas. Przerwy między powtórzeniami w tym wypadku nie są ważne. Ważne by pobić swój czas. Odpoczynki między seriami w pozostałych ćwiczeniach powinny wynosić 1,5 do 2,5 minuty
hejka ćwicze tym planem przesiadłem sie z siłowni lecz mam pytanko, pompki w staniu na rekach czym zastapic oraz triceps francuski bo cwiczenia wykonuj wduzej liczbie powtorzen chcialbym cos bardziej meczacego.
Trudniejszą wersją pompek w staniu na rękach są te same pompki, ale z wykorzystaniem poręczy. Dzięki temu możesz opuszczać głowę poniżej poziomu dłoni, co znacznie utrudnia to ćwiczenie:
Natomiast trudniejszą alternatywą dla pompek francuskich są dipsy koreańskie (korean dips):
Zastanów się jednak czy aby na pewno chcesz zmienić to ćwiczenie. Pompki francuskie w tym planie są celowo wstawione jako trzecie ćwiczenie po dipach w celu dopompowania tricepsów dużą ilością powtórzeń. Pompkami francuskimi nie gardził sam A. Schwarzenegger bo odpowiednio wykonane potrafią sprawić, że tricepsy płoną:
Dobry plan, będą kolejne?
Oczywiście 🙂
Jak długo stosować powyższy plan treningowy?
Proponuję cały cykl, tzn trening 1, 2 i 3, przejść co najmniej 5 – 6 razy. Jeśli będziesz zadowolony z postępów, tzn w piątym cyklu nadal będziesz doświadczał sporego progresu, możesz stosować plan nawet dłużej.
Dziękuję za odpowiedź.
Ten trening to jakas lipa każdy trening na maxa serie do upadku!!!!!kto tak ćwiczy nawet trojboisci nie trenują do upadku męśni a mają zajebistą siłę. Proponuje poczytac porady Pavla Tsatsoulina.np Nagi Wojownik tam jest wiedza merytoryczna.
Oj, chyba spojrzałeś na tabelę a nie czytałeś wpisu, przyznaj się 🙂
co oznacza chwytem? bo czy moge to zactapic okragla rama,poniewaz tylko cos takiego mam w miejscu gdzie trenuje na wolnym powietrzu.
Mówisz o podciąganiu? Tak, możesz się podciągać na czymkolwiek, liczy się trening.
Stary nie wiem jak ty to robisz ale twoje plany są epickie 😀 poprawiłem swój wynik w pompkach o 20 powt i w podciaganiu o 4 i jestem zadowolony z efektów 🙂 pewnie by bylo lepiej jakbym dokończył ten trening ale nie wyszlo.
Jeszcze nie pod tym palnem napisałem .. Miało być pod ” Plan treningowy czesc 2 ” 😉
Dzięki. Cieszę się bardzo, że plany się sprawdzają
Witaj ,musze sie poradzic,poniewaz realizuje ten plan trenningowy od dlugiego czasu , i teraz w poniedzialek 10drzewo,3po8,3po10,3po10 brzuch robie po mojemu,wtorek 34drzewo,3po10,3po10,9-8-7,i tu brzuszki po mojemu,sroda tu roznie zazwyczaj 8-8-8,3po10+9kg,3po10,10,zazwyczaj 3azy po 15 ale ostatnio zrobilem mala probe i dalem rade w ostatniej serii 4 razy plus 70 kg, i nie wiem co dalej robic?moze cos zmienic?czy caly rok dociagnac tym planem i moze cos jeszcze dodac?PLease help.
Oczywiście zmienić. Nie można zbyt długo ćwiczyć jednym planem. Możesz nadal trenować tym schematem, ale zmienić ćwiczenia na trudniejsze warianty. Możesz też dodać obciążenie jednocześnie redukując ilość powtórzeń jeśli zależy Ci na dalszym rozwoju siły. Przy tym polecam pozamieniać niektóre ćwiczenia miejscami, np. podciąganie szeroko z obciążeniem w poniedziałek jako pierwsze a podciąganie zwykłe we wtorek. Można też oczywiście zacząć całkowicie nowy plan, choć ten schemat uważam za bardzo dobry. Dobrym pomysłem jest też zastosować taką wariację, która pobudzi mięśnie do życia, da im nowy impuls i zakończy dotychczasową rutynę. Mianowicie do ciężkich wariantów ćwiczeń dodać obciążenie (tak do 6… Czytaj więcej »
Ciekawy pomysł z tym mieszkaniem ciężkich ćwiczeń z lekkimi. 🙂 też próbowałem kiedyś czegoś takiego ale chyba było za wcześnie na to bo po treningu z ciężarem nie miałem siły podciągnąć sie nawet 5 razy z masą ciała:) teraz już tak nie robię bo zależy mi głównie na silę. Natomiast ciekawi mnie jak działa połączenie tych dwóch rodzajów hipertrofii. Z tego co wiem niektórzy kulturyści łączą metodę trójbojową z kulturystyczną. Np. pierw robią ciężkie wyciskanie na płaskiej w zakresie 5 powt. a po tem resztę w większej ilości powt żeby przepompować jeszcze bardziej mięśnie. Testował może pan kiedyś tą metodę.… Czytaj więcej »
Tak, właściwe to teraz trenuję podobnie. Opiszę to niedługo. Takie połączenie najbardziej wpływa na masę mięśni i wytrzymałość. Masę – ponieważ daje różne bodźce mięśniom co wykorzystują też kulturyści jak wspomniałeś, a wytrzymałość – ponieważ zmuszasz mięśnie do wytrzymania dużej ilości powtórzeń po cięższych ćwiczeniach.
Witaj,zgodnie z twoimi zaleceniami stworzyłem plan treningowy ,ktory wydaje mi się że jest dobry ale czas pokaże,o to on: poniedziałek: 1.podciąganie w szerokim z obciążeniem 3razy3 2.podciąganie podchwytem z obciążeniem 3razy3 3.podciąganie dynamiczne 3razy3 4.pompki klasyczne 3razy3 5.brzuszki wtorek: 1.pompki na uchwytach drzewo 2.pompki wąsko na uchwytach 3razy3 3.pompki pajączki 3razy3 4.podciaganie w szerokim 3razy3 5.brzuch środa: 1.pompki na jednej ręce 3razy3 2.dipsy 3razy3 z obciążeniem 3.pompki klasyczne 3razy3 4.podciąganie w szerokim 3razy3 5.brzuch czwartek: 1.pompki na rękach przy scianie 3razy3 2.pistolety 3razy3 3.pompki francuskie 3razy3 4.pompki na rękach przy scianie na maksa 5.przysiady na przemian wykroczne z obciążeniem 3razy3… Czytaj więcej »
Bardzo dobry plan, nie mam uwag 🙂
Dzięki za pomoc:)
Witam. Ostatnio trafiłem na pewnego kolesia od street Workout i to co on wyczynia jest po prostu niesamowite. Jego treningi są bardzo specyficzne. Opierają się na kilku ćwiczeniach które atakują wszystkie mięśnie. Są one tak połączone że raptem okazuje się ze raptem te 3 ćwiczenia dają zabójczy trening 😉 ja sam uwielbiam proste treningi ale nie przypuszczałem że można zrobić taką męczarnie za pomocą kilku ćwiczeń. 🙂 napewno wpłynął on na mój nowy styl treningowy 🙂 tutaj jest film z treningiem tego gościa: https://m.youtube.com/watch?v=z5cYlvXMu8w Chciałbym prosić o ocenę planu treningowego jaki udało mi stworzyć na podstawie jego wyczynów: Poń Podciąganie… Czytaj więcej »
Fajny pomysł, ale tylko 2 ćwiczenia? A brzuch, nogi? Sama metoda treningu jest ciekawa, ale ograniczać się tylko do podciągania i dipsów… No nie wiem. Jak już jechać tą metodą to może połącz sobie chociaż 6 lub 8 ćwiczeń w pary, np:
pon: podciąganie + dipsy
wt: wznosy nóg na drążku + L-hang
śr: przysiady bułgarskie + pompki decline
pt: tak jak pon.
W każdym dniu można przejść płynnie z jednego ćwiczenia do drugiego. Pan Lee Wade Turner też raczej stosuje takie sety jako element treningu, a nie sam trening.
Podciąganie szerokim nachwytem drabina w dół bez schodzenia drążka 3 powt ( 5 sec na górze)+ dipy 5 powt Śr- podciąganie szerokim nachwytem 3 powt+ 5 dipów ( bez prze To jest tylko trening pod te hardkorowe sety 😉 mam rozpisane jeszcze inne treningi ale dałem tylko tamten do oceny 🙂 w wolne dni ćwiczę pistolety i brzuch i chwyt . Wygląda to tak: Wt: Pistolety z ciężarem 5×5 Pistolety podparte 5×8 Pistolety z ciężarem trzymanym przed sobą 5×8 ( ładnie ciągnie pod lędźwiach;) ) + do tego rozjazdy na kółku tutaj 5 serii po 8-12 powt. + brzuszki jandy… Czytaj więcej »
Pisałem w notatniku żeby po tem skopiować i przez przypadek skopiowałem część swojego planu. Także pierwsze pięć zdań się nie liczy 🙂
A to spoko 🙂 W tych setach wystarczą podciągania i dipsy. Nie ma co kombinować. Myślę że plan ok.
Na nogi mogą być pistolety 3x maks ?
Jak masz opanowane pistolety to jak najbardziej
Jeszcze jedno pytanie, a mianowicie jezeli po 1dniu mam zakwasy na tricepsie to nie warto brac planu na 4 dni nie? Bo z zakwasami cwiczyc to chyba zly pomysl 😀
Niekoniecznie. Jeśli na masz zakwasy na tricepsach, a na kolejnym treningu ta grupa mięśni nie jest zbyt aktywna, to możesz ćwiczyć. Staram się tak układać plany, aby partie mięśni odpowiednio się przeplatały w ciągu tygodnia.
Czy w planie treningowym na siłę może być tak duża liczba powtórzeń. Nie powinno być coś koło 5-6 powtórzeń w dużej liczbie serii ?
Jaki jest sens robienia 5 pompek gdy ktoś może ich zrobić 20? Jakim cudem ma to zwiększyć siłę? To by były stracone serie.
Wgl jakim cudem 20 powt ma zwiększyć siłę. Sila max do 10 ew 12 powt. Aktualnie tobie po tyle i dla to bardziej cardio niż trening siłowy.
A jakim cudem 10 powtórzeń ma zwiększyć siłę? Niektórzy uważają że siła to maks 3 – 5 powtórzeń 🙂 Znowu wracamy do tematu. Nie ma czegoś takiego jak ilość powtórzeń na siłę. Jest tylko zasada, która mówi że: Im mniej powtórzeń tym lepiej na siłę, im więcej tym lepiej na wytrzymałość. Jak robisz po 5 powt, to pracujesz nad siłą, a wytrzymałość stoi w miejscu. Jak robisz po 50 powt, to pracujesz nad wytrzymałością, a siła stoi w miejscu. Jak robisz 20 powt, to robisz trochę siły i trochę wytrzymałości. Pamiętaj że jak ktoś robi maks 20 pompek, to w… Czytaj więcej »
W sumie racja trochę głupie pytanie 😀 Dzięki za szybką odpowiedź.
Dziś zastosowałem ten trening z tabelki i mam pare uwag bo jezeli podciągam sie 8 razy to przy drugim podejsciu ciezko juz mi sie podciagnąc 7 razy chyba ze powinienem np dłuzej odpoczac albo po podciganiu wąskim nie miałem juz siły po tej drabince i po tym cwiczeniu na podciąganie dynamiczne wczesniej robiłem poniedziałek środa i piatek drązek 2 cwiczenia i pompki 3 cwiczenia i wtorek czwartek nogi ten trening wydaje sie lepszy ale ta drabinka męczy strasznie
Metoda “maks w 3 seriach” polega na tym, że robisz 3 serie ale nie są one równe. Czyli np: seria 1 – 8 powt seria 2 – 6 powt seria 3 – 4 powt Razem wychodzi 18 powt. i te 18 to Twój wynik do pobicia. Nie musisz więc poprawiać się w każdej serii tylko poprawić ogólny maks z trzech serii. Jak na następnym treningu zrobisz tak: seria 1 – 8 powt seria 2 – 7 powt seria 3 – 4 powt …to razem masz 19 i jest już progres. Próbujesz sobie dodać stopniowo po jednym powtórzeniu do każdej serii… Czytaj więcej »
ok porobie jakis czas tym sposobem napisze pozniej czy cos lepiej nie mam mozliwosci zeby dipów robic nie mam tych poręczy jakie cwiczenie moglbym tu zastosowac zamiast tego
Witaj.
Może się zbytnio nie wczytałem ,albo tego nie widzę. Robimy drabinkę, przerwa-podciąganie wąsko-przerwa-podciąganie dynamiczne-przerwa itd. czy drabinka raz podciąganie wąsko 3 serie-podciąganie dynamiczne 3 serie i tak do końca treningu?
Pozdrawiam.
Drabinkę robimy oczywiście całą jeden raz, a potem po 3 serie od razu. To nie jest trening obwodowy. Wykonujemy każde ćwiczenie do końca (wszystkie 3 serie) i dopiero przystępujemy do następnego
super, dzięki 🙂 a słuchaj jeszcze mam pytanie jak ocenić czy jest się jeszcze początkującym czy już średnio-zaawansowanym? 😀 wiadomo każdy chcę być jak najlepszy, ale realia są inne 😛
Początkujący – średniozaawansowany – zaawansowany. To są bardziej umowne określenia i moim zdaniem bardziej określają ćwiczenia niż samego Ciebie. Jak ktoś na starcie jest nieruchawym grubasem to po roku ćwiczeń nie podciągnie się na drążku ani razu. Jak ktoś waży 70 kg to bez treningu machnie 10 powtórzeń. Mówiąc więc że ktoś jest zaawansowany oznacza że jest w stanie wykonywać ćwiczenia dla zaawansowanych. Np spięcia brzucha to ćwiczenie umownie dla początkujących, a wznosy nóg na drążku dla zaawansowanych, ale możesz przecież robić i jedno i drugie.
Dimon – po wynikach silowych.
No tak, ale dla jednego 10 podciągnięć jest dużo, a drugiego 20. Ja robię 14, a pompki na rękach zrobię 3 w porywach do 4 przy ścianie…
Pierwszy trening za mną nie powiem ciężko jest xD drabinkę zrobiłem od 8 do 1 w 10 min podciąganie wąsko zamieniłem na podchwyt, a dynamiczne nie wiem czy dobrze zrobiłem (na YT z filmiku obczailem, ale typ bardzo sobie pomagał bujając ciałem i nie wiem czy o to chodziło..) cały trening zajął mi jakieś 40 min.
Witam, wracam do sportu po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych. Przez czas rehabilitacji dotarło do mnie, że ćwiczenia siłowe/funkcjonalne mogą robić różnice. Pytanie. Jak wpleść trening funkcjonalny(np. Ten załączony w tekście wyżej) dołączając do tego piłkę nożną halową 2-3x w tygodniu, tak żeby od razu się nie zajechać??
Hej, post jest dość stary ale liczę, że odpowiesz na moje pytanie. Mianowicie, czy mógłbym dodatkowo po treningu robić ćwiczenia wzmacniające typu hollow body, superman, rozjazdy bez kółka, tuck dragon flag na ziemi, skin the cat – pod back lever, tuck planche, L-sit. Oczywiście wiem, że wszystkiego w jednym dniu treningowym nie da się zrobić, a same progresję powinno się robić do 3 razy w tyg, natomiast wiem, ze ćwiczenia wzmacniające można jak najbardziej robić do 5 razy w tygodniu – stąd pytanie czy nie wpłynie to negatywnie na mój rozwój. Moim priorytetem jest wzrost siły, a jednocześnie nauka DF… Czytaj więcej »
Możesz ale nie zawsze jest to dobry pomysł by robić takie ćwiczenia po treningu. Hollow, rozjazdy itp owszem, ale np tuck planche czy l-sit lepiej robić na początku. Jak sam zauważyłeś po treningu mięśnie są zmęczone i takie trzymania statyczne są nieefektywne. Dobrym pomysłem jest kierowanie się zasadą antagonizmu, czyli np. robienie tuck planche na treningu gdzie dominuje podciąganie, a powiedzmy obdzieranie kota na treningu z ćwiczeniami pchającymi.
Super, na taką odpowiedź liczyłem, ostatnie pytanie odnośnie dynamicznego podciągania, robiłem dziś i uważam, że trochę to „kalecze”, można czymś zastąpić to ćwiczenie, ewentualnie jest gdzieś jakiś poradnik? Osobiście szukałem i nic nie znalazłem.
Może podciąganie z kippingiem? Kipping pozwala upłynnić ruch.
Dzięki bardzo za pomoc, będę próbował.