David Goggins – Cytaty ratujące tyłek

David Goggins – Cytaty ratujące tyłek

17 lipca, 2023 16 przez Rafał Musidlak

Kim jest David Goggins i dlaczego warto znać jego cytaty? Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to pokrótce przedstawiam.

David Goggins to amerykański żołnierz, który zasłynął tym, że w ramach działalności charytatywnej startował w najbardziej elitarnych zawodach biegowych. Mowa o ultramaratonach oraz zawodach triathlonowych Ironman.

Dał się poznać jako człowiek niezwykle zdeterminowany w osiąganiu celów, tym bardziej że nie miał w życiu łatwo. Trudne dzieciństwo, dyskryminacja i prześladowanie na tle rasowym. Słowem, nie było różowo.

Wygłosił mnóstwo mów motywacyjnych, a jego książka “Nic mnie nie złamie” stała się bestsellerem. Jeśli interesujesz się rozwojem osobistym, to ciężko nie natknąć się na tego gościa w internecie.

Cytaty Davida Gogginsa nie jednego już zainspirowały. Swoją drogą, jest ich naprawdę mnóstwo. Ja wybrałem jedynie trzy, które mają jeden wspólny mianownik. Jestem ciekaw, czy zauważysz, co łączy te trzy cytaty.

David Goggins. Cytat pierwszy

“Ból dyscypliny jest dużo mniejszy niż ból żalu.”

Jest to jeden z moich ulubionych, jeśli nie ulubiony, cytat Gogginsa. Zauważyłem, że z jednej strony ludzie mnie podziwiają. Mówię o swoich znajomych. Raczej spotykam się z pozytywnymi opiniami na temat tego, że dbam o zdrowie, chodzę na siłownię i dobrze wyglądam.

Z drugiej strony często słyszę, że jednak po co sobie w życiu wszystkiego odmawiać. Fajnie jest mieć płaski brzuch, ale przecież jest tyle przepysznych ciastek, wafelków, lodów, no i jeszcze ta pizza, hmm.

A poza tym, dlaczego miałbym iść na siłownię, skoro na Netflixie jest tyle ciekawych seriali do obejrzenia? A może Playstation?

Łatwo jest dostrzec trud związany z dbaniem o formę. I łatwo się zniechęcić. Są tacy, którzy mówią wprost: “Życie jest zbyt krótkie, żeby się tak męczyć”. Dosłownie zdarza mi się to słyszeć.

Ale teraz pomyśl…

Czy naprawdę jesteś dumny z tego, co robisz w życiu? Czy jesteś zadowolony z każdego przeżytego dnia? Kiedy ostatnio miałeś satysfakcję z tego, co zrobiłeś w danym dniu?

Brzmi jak coachingowe pierdoły? Być może. Ale to poważne pytania. Wyobraź sobie, że właśnie zjadłeś coś bardzo niezdrowego, ale jest to coś, co lubisz. Niech to będzie pizza, może być?

Co myślisz po zjedzeniu pizzy? Jak się z tym czujesz? Czy myślisz sobie:

“Ależ to była pizza. Super ze mnie gość. Tak to zjeść pizzy nikt nie potrafi. Zrobię focię, wrzucę na fejsia, żeby się pochwalić. Kolejna pizza zaliczona. Brawo ja!”

Masz takie myśli? Bo ja tak. Ale po wyjściu z siłowni. Wtedy naprawdę jestem z siebie dumny i mam satysfakcję z tych 2-óch godzin, które właśnie minęły. Kolejny dzień, kolejny trening. To coś, co buduje Twoją wartość w Twoich własnych oczach.

Dzięki temu jesteś pewniejszą siebie osobą na co dzień. A pizza? Powód do dumy? To tylko chwilowy zastrzyk dopaminowy, ale na dłuższą metę do niczego dobrego nie prowadzi.

Co więc mamy na myśli mówiąc “odmawianie sobie”? Czego tak naprawdę sobie odmawiasz, jeśli rezygnujesz z tej rzekomo trudnej ścieżki, po to, żeby korzystać ze złudnych przyjemności życia?

Cytat Davida Gogginsa: “Ból dyscypliny jest mniejszy, niż ból żalu”. Co miał przez to myśli? Chyba wiesz.

Systematyczne chodzenie na siłownię, zmiana diety i odpowiedni styl życia. To wszystko wymaga bolesnej dyscypliny. Takie jest życie. Ale ten ból nie jest aż tak duży, jak ostateczne poczucie żalu przez to, że jesteś śmierdzącym leniem, który chciałby, ale nie ma jaj, żeby ruszyć dupę z miejsca.

Życie jest cierpieniem, ale to Ty wybierasz, z jakiego powodu chcesz cierpieć. Wolisz narzekać na to, że trzeba iść na siłownię, czy na to, że masz formę dziurawej dętki, wstydzisz się rozebrać na plaży i masz problemy zdrowotne?

Wybieraj. Tak czy inaczej, nie będzie łatwo. Jednak, jak uważa Goggins, ta trudniejsza na pozór droga, przysporzy Ci mniej bólu w przyszłości.

Dlatego ten cytat jest mi tak bliski. Doskonale znam jego znaczenie. Znam ten ból żalu, kiedy z lenistwa omijam trening i znam poczucie satysfakcji, kiedy jednak uda mi się ruszyć tyłek na siłownię. Dlatego to pierwsze tak rzadko mi się zdarza.

A Ty co o tym myślisz? Też uważasz, że nie warto sobie odmawiać dla bycia silnym, zdrowym i dobrze wyglądającym facetem?

David Goggins. Cytat drugi

“Jeśli robisz to, czego naprawdę nienawidzisz robić, po drugiej stronie czeka na ciebie wielkość.”

Znam dwa bardzo mądre powiedzenia, które są sprzeczne ze sobą. Nie ma możliwości, aby obydwa naraz były prawdziwe. Cały czas zastanawiam się, które jest bardziej autentyczne.

Jedno z nich mówi: “Jeśli Twoje hobby stanie się Twoją pracą, to nigdy już nie będziesz musiał pracować”.

Wydaje się, że to prawda. W końcu w pracy będziesz robić to, co jest Twoją pasją. Twoja praca będzie więc sprawiać Ci przyjemność. Super sytuacja.

Ale drugie powiedzenie głosi: “Jeśli to, co lubisz robić, stanie się Twoją pracą, to przestaniesz lubić to robić”.

Będąc realistą, może Ci się to wydać prawdziwsze. Ostatecznie hobby to coś, co robi się dla przyjemności i bez presji czasu. Praca jest narzucona z góry.

Jednak jeśli jest coś, co lubisz robić, a chciałbyś w tym coś osiągnąć, to trzeba robić to, będąc całkowicie zdyscyplinowanym. I niestety, ale nie ma, że boli. Nie możesz wtedy mówić, że mi się nie chce.

Prawda jest taka, że jeśli robisz coś, tylko wtedy, gdy Ci się chce, to jest to tylko relaks. Tak jest ze wszystkim. Niezależnie od tego, czy uczysz się języka, gry na instrumencie, śpiewasz, tańczysz czy uprawiasz sport. 

Chcesz być dobry, to musisz pogodzić się z bólem dyscypliny i systematyczności. Ale jeśli już nad tym zapanujesz, to w końcu osiągniesz coś dużego. W końcu zostaniesz dostrzeżony. 

Ten cytat Davida Gogginsa uświadamia nam konieczność robienia rzeczy trudnych. Robienia tego, co jest zbyt trudne dla innych.

To właśnie dlatego ludzie tak często się zawodzą, łapiąc się na takie slogany jak: “dieta bez diety”, “jedz, co chcesz i pal tłuszcz”, albo “trenuj tylko 5 min dziennie”.

Szukanie drogi na skróty jest tak naprawdę utrudnianiem samemu sobie. Stracisz czas, gówno osiągniesz, a koniec końców i tak będziesz musiał wziąć się do roboty.

Więc od teraz, za każdym razem, gdy powiesz, że Ci się nie chce, przypomnij sobie te słowa: “Jeśli robisz to, czego naprawdę nienawidzisz robić, po drugiej stronie czeka na ciebie wielkość.”

David Goggins. Cytat trzeci

“Ból, jaki jesteś gotów znieść, jest miarą tego, jak bardzo tego pragniesz.”

Te słowa są wyzwoleniem dla wszystkich, którzy nie są w stanie ruszyć tyłka na siłownię, ani zrobić czegokolwiek dla osiągnięcia tego, czego rzekomo chcą.

Jeśli to dla Ciebie zbyt wielki wysiłek, to po prostu oznacza, że wcale Ci na tym nie zależy. Dlatego lepiej daj sobie spokój. 

Wyobraź sobie wielką, starą wagę z klasycznymi szalami. A teraz pomyśl o tym, co chciałbyś mieć lub osiągnąć. W swojej wyobraźni połóż to na jednej szali tej ogromnej wagi.

Teraz zastanów się nad tym, co należałoby zrobić, żeby to coś zdobyć. Wyobraź sobie cały trud z tym związany. Nie tylko wysiłek fizyczny, ale też emocje. Może to będzie stres, który by Ci towarzyszył w związku z zaproponowaniem randki dziewczynie, która Ci się podoba.

A może dyskomfort poproszenia szefa o zmianę stanowiska pracy. Może po prostu ból porannego wstawania i biegania przed pracą, aby później mieć czas dla rodziny.

Cokolwiek to jest, połóż to na drugą szalę wagi. A teraz odpowiedz na pytanie, co więcej waży.

Jeśli większą wagę ma to, czego chcesz, to leć po to. Nie wahaj się ani chwili. Jednak jeśli stwierdzisz, że wysiłek jest zbyt ciężki, to odpuść. W takim przypadku poklepywanie Cię po plecach i powtarzanie, że dasz radę i możesz wszystko, naprawdę nie pomoże.

Twoja chęć pozyskania tego, czego chwilowo zapragnąłeś, jest zbyt mała. Co chce przez to powiedzieć Goggins? Myślę, że dwie rzeczy.

Po pierwsze, należy sobie uświadomić, że wszystko, co ma dla nas wartość, wymaga poświęceń. Żeby zobaczyć piękny widok z wysokiej góry, najpierw trzeba na tę górę wejść. 

Po drugie, Goggins daje nam swego rodzaju instrukcję co do tego, czy warto w ogóle się za coś zabierać. To najlepszy cytat dla tak zwanych sezonowych zapaleńców.

Jeśli nie masz zamiaru poświęcić się czemuś długoterminowo, to lepiej nie zaczynaj wcale. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, kiedy celowo robisz coś tylko przez pewien okres. Kiedy na przykład szukasz odskoczni od codziennej rutyny. Jednak musisz być tego świadom.

Co łączy powyższe cytaty Davida Gogginsa?

David Goggins jest znany ze swoich cytatów i jeśli uważasz, że są one dobre, to odsyłam Cię do strony, gdzie znajdziesz aż 100 różnych cytatów Gogginsa

Ja wybrałem trzy i nie są one przypadkowe. Osobiście uważam je za bardzo wartościowe. Jest jednak coś, co je łączy. Zauważyłeś, co to jest? 

Myślę, że niektórzy mogliby nie uznać tych słów za motywujące czy pokrzepiające, lecz nawet za zniechęcające. Zwróć uwagę na to, że cytaty te zawierają bardzo negatywne hasła, np. “ból”, “nienawiść”, “żal”.

Uświadamiają nam konieczność zmagania się z tym wszystkim. To od Twojego charakteru zależy, czy zrozumienie tej rzeczywistości Cię odstraszy, czy pomoże w pracy nad sobą.

Goggins daje kopa w dupę takimi przemyśleniami, co niekiedy jest dużo skuteczniejsze niż poklepywanie po plecach i zapewnianie, że przecież nie będzie tak źle. Nie chodzi o to, żeby było łatwo. Chodzi o to, żebyś to Ty stał się silniejszy.

Gdybym miał streścić jednym zdaniem te trzy cytaty Davida Gogginsa, to powiedziałbym:

“Wybierz ból dyscypliny zamiast żalu, bądź gotów znieść cierpienie, by osiągnąć cel, a czeka Cię wielka nagroda.”

David Goggins i jego cytaty ratujące tyłek każdego dnia.

Powodzenia!