Jaki wybrać drążek do podciągania?

Jaki wybrać drążek do podciągania?

7 maja, 2014 6 przez Rafał Musidlak

Wydaje się, że to prosty przyrząd do ćwiczeń, a jednak szeroka oferta producentów sprzętu sportowego u większości osób budzi pytanie jaki wybrać drążek do podciągania?

Jak się okazuje drążek drążkowi nierówny, a fakt, że wiele osób zamierza go zamontować w swoim mieszkaniu rodzi dodatkowe wymagania co do niego. Jaki więc wybór będzie dla Ciebie najlepszy?

Jaki wybrać drążek do podciągania, aby ćwiczyć profesjonalnie?

Rynek oferuje przeróżne rodzaje drążków. Przeanalizujmy najważniejsze ich cechy. Wiele drążków ma oba końce zagięte lekko w dół. W teorii ma to sprawić, że uchwyt będzie wygodniejszy.jaki wybrać drążek do podciągania W praktyce okazuje się, że prosto uformowany drążek jest tak samo wygodny, a trening na nim jest według mnie bardziej naturalny. Zaginanie drążka w miejscu gdzie najczęściej się chwyta to bardziej chwyt marketingowy producentów niż polepszenie chwytu podczas treningu. Dlatego też gięte drążki to nie jest to co bym Ci polecił.

Bardzo popularne są drążki wyposażone w dodatkowe uchwyty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest podciąganie się chwytem młotkowym. Niestety takie konstrukcje odbierają Ci możliwość złapania za drążek nachwytem lub podchwytem w miejscach gdzie przytwierdzone są te jaki wybrać drążek do podciąganiadodatkowe uchwyty. Dlatego właśnie w takim przypadku często więcej znaczy mniej. Zazwyczaj też jest tak, że szerokość takiego drążka jest niefortunnie dobrana. Może się okazać, że przystępując do serii podciągania klasycznego nachwytem, nie złapiesz za drążek ustawiając dłonie na szerokości najbardziej naturalnej dla Ciebie, ponieważ właśnie na tej pozycji znajdują się dodatkowe uchwyty. Więc jaki wybrać drążek do podciągania? Prosty! Proste drążki bez tych uchwytów umożliwiają Ci złapanie ich dłońmi w każdym miejscu na całej ich długości. Polecam zatem zainteresować się najprostszym drążkiem, za który posłużyć może nawet odpowiednio zamontowana rura.

Jaki wybrać drążek do podciągania by nie martwić się o montaż?

jaki wybrać drążek do podciąganiaMontaż do ściany na kołki rozporowe to najpopularniejsze rozwiązanie. Jest to również bardzo wygodne o ile wymiary stelaża Twojego sprzętu sprawiają iż sam drążek jest w odpowiednio dużej odległości od ściany. W innym wypadku będziesz obijał o nią kolanami podczas podciągania. Ściana nie wchodzi w grę? Może więc sufit? Wielu producentów ma w swojej ofercie i takie zabawki. Bardzo ciekawym pomysłem są drążki montowane narożnie. Jeśli nie masz w swoim pokoju mebli postawionych w rogach pokoju, to bardzo polecam Ci to rozwiązanie. Niestety, nie wiedzieć czemu, mało producentów ma w swojej ofercie taki drążek.

drazek-rozporowy-regulowanyNajprostszy i zarazem najmniej ingerujący w twoje ściany i sufity sposób montażu oferuje drążek rozporowy. Montuje się go najczęściej w futrynie drzwi lub między równoległymi ścianami znajdującymi się blisko siebie. Taki sprzęt nie wymaga wiercenia dziur ponieważ tkwi w futrynie siłą rozpierania, jednak tym samym nie może na nim zawisnąć tak duże obciążenie jak na drążkach montowanych za pomocą kołków. Niepodważalną wadą rozporowych odpowiedników do podciągania jest to, że są one zbyt wąskie (standardowa szerokość futryny to 80 cm). Dlatego też podciąganie w szerokim chwycie może okazać się niemożliwe.

PODSUMOWANIE
Gięte drążki, dodatkowe uchwyty, możliwość montażu w futrynie. Producenci sprzętu sportowego mają wiele fajnych lub mniej fajnych pomysłów na tak z pozoru banalny konstrukcyjnie przyrząd do ćwiczeń. Wiedz jednak, że większość dodatków i ulepszaczy to najczęściej nic nie wnoszące chwyty marketingowe. Wiesz już jaki wybrać drążek do podciągania? Nie wiem jaki powinieneś wybrać, ale wiem jakiego potrzebujesz. Mianowicie prosty, solidnie zamontowany drążek bez dodatków.